Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek

dodano: 2019-05-10 12:30:20

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapraszają do Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Patronat nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków i Wrota Podlasia.

Każdego roku grupa pasjonatów architektury drewnianej i etnografów odbywa podróż po najdalszych zakątkach Województwa Podlaskiego by dokumentować i oceniać stare, drewniane budynki stanowiące zapominany już obraz dziedzictwa architektonicznego i kulturowego naszego regionu. W skład jury wchodzą specjaliści w dziedzinie architektury drewnianej, konserwacji zabytków oraz etnografii z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku w tym Delegatur w Łomży i Suwałkach.

Sukces naszego konkursu zawdzięczamy przede wszystkim mieszkańcom województwa podlaskiego, którzy wspierani przez władze jednostek samorządu terytorialnego, XIII lat zgłaszają do konkursu piękne zabytki architektury wiejskiej. Z każdym rokiem zwiększa się świadomość mieszkańców i przybywa gmin, których władze wiedzą, że udział w konkursie jest często sposobem promocji danego obszaru w naszym województwie. Mieszkańcy darząc nas coraz większym zaufaniem zdają sobie sprawę z tego, że w naszym konkursie wystarczy jedynie otworzyć drzwi, pozwolić na rozmowę i wykonanie kilku zdjęć by uczestniczyć w walce o cenne nagrody.

My, jako organizatorzy i pasjonaci wchodzący w skład jury mamy tą bezcenną możliwość obcowania z dziedzictwem naszych przodków. To „dotykanie” dziedzictwa jest kwintesencją pracy w muzealnictwie i dziękujemy wszystkim osobom, które uchylały i uchylą nam swoją prywatną przestrzeń, jaką jest własny dom byśmy mogli zachować obraz tej spuścizny dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy państwa do udziału w konkursie i dołożeniu cegiełki do ochrony dziedzictwa architektonicznego i kulturowego Podlasia.


Regulamin konkursu 2019.pdf

Oświadczenie zabytek.pdf

Druk zgłoszenia.pdf
Źródło: Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu