1_4_20232_4_20233_4_20234_4_20236_4_2023
Urząd miejski w Rajgrodzie, herb
A A A
BIP  
Urząd miejski w Rajgrodzie, napis
Rajgród - tam gdzie raj na ziemi, logo

IV Sympozjum Regionalne

Sympozjum - Góra Zamkowa

W dniu 7 lipca w amfiteatrze na Górze Zamkowej odbyło się IV Sympozjum Regionalne pod nazwą „Rajgród – z dziejów miasta i jego mieszkańców”.


Oficjalnego otwarcia sympozjum dokonał p. Ireneusz Gliniecki – Burmistrz Rajgrodu. Powitał zaproszonych gości i zaprosił do aktywnego uczestnictwa w sympozjum.

 

Jako pierwszy głos zabrał p. Janusz Sobolewski – regionalny historyk pasjonat i miłośnik ziemi rajgrodzkiej i polskiej. Wygłosił interesujący referat dotyczący przypadającej w tym roku rocznicy 450 lecia nadania praw miejskich Rajgrodowi.

 

Kolejnym prelegentem był  prof. dr hab. Józef Maroszek z Uniwersytetu w Białymstoku, zajmujący się m. innymi badaniem historii Podlasia na tle dziejów Litwy i  Polski. W swoim obszernym wystąpieniu przedstawił wiele interesujących faktów z historii Rajgrodu, jak też innych podlaskich miejscowości.

 

Następnym punktem programu sympozjum był panel dyskusyjny zatytułowany : „Co pozostało w naszej pamięci – spojrzenie w przeszłość”. Do rozmowy zaprosiliśmy osoby starsze, pamiętające Rajgród sprzed kilkudziesięciu lat, do rozmówców dołączył też burmistrz p. Ireneusz Gliniecki. Uczestnicy wspominali, jak dawniej wyglądała praca na roli, szkolnictwo, połowy ryb na Jeziorze rajgrodzkim i wiele innych, ciekawych historii. Dziękujemy Pani Janinie Władysławie Czechowskiej, Pani Janinie Sienkiewicz oraz Panu Józefowi Kalickiemu za podzielenie się swoimi wspomnieniami z dawnych lat.

 

Do drugiego panelu dyskusyjnego pod hasłem „450 lat i co dalej? Teraźniejszość i przyszłość” zaprosiliśmy następujące osoby zainteresowane rozwojem Ziemi Rajgrodzkiej: Bohdana Paszkowskiego - Wojewodę Podlaskiego, Jacka Piorunka - Przewodniczącego Sejmiku Woj. Podlaskiego, Mieczysława Bagińskiego – W-ce Przewodniczącego Sejmiku Woj. Podlaskiego, Stanisława Kossakowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Grajewskiego, Alicję Rutkowską – Wicestarostę Grajewskiego,  Mieczysława Gisztarowicza – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rajgrodzie, Annę Graczewską – Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Rajgrodzie oraz Ireneusza Glinieckiego – Burmistrza Rajgrodu. W dyskusji padło wiele ciepłych słów dotyczących współpracy Gminy Rajgród z powiatem, jak też województwem.

Głos zabrał również p. Andrzej Grygoruk – Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 

W trakcie sympozjum zaprezentowaliśmy wystawę pt. 450 fotografii na  450 – lecie nadania praw miejskich Rajgrodowi, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Chętni mogli tez obejrzeć wystawę prac plastycznych dzieci z Domu Kultury w Rajgrodzie przedstawiającą Rajgród i okolice.
 

Maria Fliszewska

dyr. DK w Rajgrodzie

Sympozjum - foto 01.JPG
Sympozjum - foto 02.JPG
Sympozjum - foto 03.JPG
Sympozjum - foto 04.JPG
Sympozjum - foto 05.JPG
Sympozjum - foto 06.JPG
Sympozjum - foto 07.JPG
Sympozjum - foto 08.JPG
Sympozjum - foto 09.JPG
Sympozjum - foto 10.JPG
Sympozjum - foto 11.JPG
Sympozjum - foto 12.JPG
Sympozjum - foto 13.JPG
Sympozjum - foto 14.JPG
Sympozjum - foto 15.JPG
Sympozjum - foto 16.JPG
Sympozjum - foto 17.JPG
Sympozjum - foto 18.jpg
Sympozjum - foto 19.jpg
Sympozjum - foto 20.jpg
Sympozjum - foto 21.jpg
Sympozjum - foto 22.jpg
Sympozjum - foto 23.jpg

Zadaj pytanie burmistrzowi.

NAPISZ


Zobacz o co pytają inni
BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

SKRZYNKA

ELEKTRONICZNA
SKRZYNKA PODAWCZA

ORZEŁ

MONITOR POLSKI

ORZEŁ

DZIENNIK USTAW

W LEWO
https://ycarcus.pl/
www.rajgrod.pl
Oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Rajgród
https://lgd-bdn.pl
https://rpo.wrotapodlasia.pl
W PRAWO
Panel facebooka