1_4_20232_4_20233_4_20234_4_20236_4_2023
Urząd miejski w Rajgrodzie, herb
A A A
BIP  
Urząd miejski w Rajgrodzie, napis
Rajgród - tam gdzie raj na ziemi, logo

WALORY TURYSTYCZNE RAJGRODU

Gmina Rajgród ma charakter rolniczo-turystyczny. Walory przyrodnicze i turystyczne to:

  • Rynnowe Jezioro Rajgrodzkie o powierzchni 1514 ha, ok. 54 km linii brzegowej, średniej głębokości 17 m i najgłębszym punktem 52 m. Jezioro ma 5 odnóg, na których zawsze są dogodne warunki do żeglowania.
  • Kompleks leśny obejmujący obszar 30% powierzchni gminy, który porastają lasy, głównie iglaste z przewagą sosny, w których nad brzegami jezior zlokalizowanych jest 10 ośrodków wypoczynkowych.
  • Bezpośrednie sąsiedztwo z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, a zwłaszcza unikalnym kompleksem bagienno-torfowym „Czerwone Bagno”.
  • Dolny bieg rzeki Jegrzni i Kanał Kuwasy to obszar styku z najcenniejszą substancją środkowego basenu z tysiącami hektarów unikalnych w skali światowej niskich łąk, bagien i torfowisk Czerwonego Bagna. Jest to siedlisko bezcennych gatunków roślin bagiennych, ornitofauny oraz największa w Polsce ostoja naturalna Łosia.
  • Rezerwat przyrody Czapliniec w okolicach wsi Bełda istnieje od 1930 r. na powierzchni 11,58 ha. potwierdzony prawnie w 1958 r. Rezerwat utworzono dla ochrony kolonii lęgowej czapli siwej, a jednocześnie zachowania boru sosnowego (o 200 – letnim starodrzewie) z domieszką 140 – letniego świerka, a nadto torfowiska przejściowego z wieloma rzadkimi gatunkami roślin.


Dzięki licznym rzeczkom i kanałom Jezioro Rajgrodzkie jest włączone do szlaku wodnego przebiegającego z Olecka do Augustowa. Mocno wydłużone odnogi jeziora oraz urozmaicona linia brzegowa sprzyjają rozwojowi żeglarstwa. Osiągalna długość jednego odcinka na jeziorze wynosi 12 km. Przeważającymi wiatrami są wiatry północno – zachodnie.
Na całym jeziorze obowiązuje zakaz używania łodzi z silnikami spalinowymi.
Wody akwenu są bardzo atrakcyjne turystycznie, gdyż istnieje możliwość kąpieli i uprawiania sportów wodnych tj. żeglarstwo, kajakarstwo, licznie nad jezioro przybywaj również wędkarze zainteresowani bogactwem i różnorodność gatunków ryb występujących w Jeziorze Rajgrodzkim.
Fauna jeziora to wodne ptactwo: perkozy, łabędzie, kormorany, rybitwy, kilka gatunków dzikich kaczek oraz ryby: szczupak, okoń, miętus, ukleja, sieja, sielawa, płoć, leszcz, węgorz.


Urozmaicona rzeźba terenu podnosi atrakcyjność krajobrazową, zapewniając zmienność otoczenia, kontrastowość form, liczne punkty widokowe z rozległymi panoramami, co zachęca turystów do wędrówek pieszych, rowerowych, kajakowych po licznych szlakach na terenie całej gminy. Na omawianym obszarze rozpoczynają się długie trzy szlaki piesze:

  1. "czerwony" - z Rajgrodu do Biebrzańskiego Parku Narodowego;
  2. "zielony" - z Tamy nad jez. Rajgrodzkim w głąb Pojezierza Ełckiego;
  3. "żółty" - prowadzący znad jez. Rajgrodzkiego na Suwalszczyznę;
    oraz
  4. Bardzo atrakcyjny jest opisany przez harcerzy szlak rowerowy wokół J. Rajgrodzkiego (ok. 60 km); wspaniałe widoki, zabytki, możliwość kąpieli, oraz skorzystania ze sprzętu pływającego;
  5. Rajgród i Tamę (4 km) łączy ścieżka rowerowa;
  6. Oznaczony szlak rowerowy z Rajgrodu przez Wojdy, Rybczyznę, Woźnawieś i Kuligi prowadzi do leśniczówki Grzędy w Biebrzańskim Parku Narodowym. Tutaj rozpoczynają się liczne szlaki po parku. Wędrując natknąć się można na liczne Obiekty Grobownictwa i Cmentarnictwa z okresu I i II Wojny Światowej.


Nad jeziorem istnieją bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki i rekreacji, 8 ośrodków wczasowych i liczne gospodarstwa agroturystyczne zapewniają dobra bazę noclegową przybywającym turystom z całej europy.
Miasto organizuje cyklicznie imprezy: 1 maja - Turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Rajgrodu; 23 czerwca „Sobótki” to impreza popularyzująca tradycje kulturowe; szereg imprez żeglarskich odbywających się w okresie wakacji: regaty pod hasłem „Bezpieczne Wakacje”, regaty „O błękitną wstęgę J. Rajgrodzkiego”. Celem regat jest popularyzacja żeglarstwa wśród młodzieży, czy tez Turniej siatkówki plażowej i inne.





  Gmina Rajgród "z lotu ptaka" - wirtualne prezentacje:



  

Prezentacja2

 

 

Prezentacja3



Mapa turystyczna Rajgrodu


Mapa turystyczna


Zadaj pytanie burmistrzowi.

NAPISZ


Zobacz o co pytają inni
BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

SKRZYNKA

ELEKTRONICZNA
SKRZYNKA PODAWCZA

ORZEŁ

MONITOR POLSKI

ORZEŁ

DZIENNIK USTAW

W LEWO
https://ycarcus.pl/
www.rajgrod.pl
Oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Rajgród
https://lgd-bdn.pl
https://rpo.wrotapodlasia.pl
W PRAWO
Panel facebooka